Organická bavlna

Organická bavlna neboli bio bavlna se v posledních letech dostává stále více do povědomí světového obyvatelstva nejen z důvodu kvality produkce, ale především kvůli svým pozitivním vlivům na životní prostředí. Bio bavlna je pěstována bez použití syntetických pesticidů a hnojiv, které jsou pro naši planetu velice škodlivé. Mnoho zemědělců se postřikem pesticidů vystavuje zdravotním problémům. V Indii existuje značné množství případů, kdy farmáři po aplikaci syntetických pesticidů dokonce zemřeli.

Přechod farmy na ekologickou produkci neznamená jednoduše nahrazení chemických hnojiv a pesticidů organickými. Organická bavlna musí být pěstována v rozmanitém a vyváženém zemědělském systému, který zahrnuje i ostatní plodiny.

Sběr organické bavlny probíhá zásadně ručně bez využití průmyslové techniky. Používání této techniky není zrovna šetrné k životnímu prostředí. Následné zpracování textilie se provádí bez chemie a k barvení vláken se využívají pouze přírodní barviva.

Stejně jako u bio potravin, i u organické bavlny je hlavním kritériem způsob pěstování. Bavlník roste v tzv. „žívé půdě“, která nesmí být po dobu tří let před osazením chemicky ošetřena, aby nezpůsobovala újmu nejen životnímu prostředí, ale také lidskému tělu. Pokud chcete mít jistotu kvalitního bio textilu, zaměřte se především na mezinárodní certifikáty. Mezi ty nejpřísnější patří certifikát Global Organic Textile Standard – zkráceně „GOTS“. 

 

Váš Lidoop team