Pěstování organické bavlny

Organická bavlna je bavlna, která je vyráběna a certifikována podle standardů ekologického zemědělství. Její výroba udržuje zdraví půdy, ekosystému a lidí. Důležité je, že pěstování organické bavlny neumožňuje použití toxických chemikálií nebo GMO (geneticky modifikovaných organismů). Místo toho kombinuje tradici, inovace a vědu, aby prospěly životnímu prostředí a podpořily dobrou kvalitu života všech zúčastněných.

Při pěstování organické bavlny se nepoužívají žádné toxické chemikálie, nepoškozuje se půda, spotřebovává se o 88% méně vody a 62% méně energie.

Na obrázku si můžete všimnout, kolik vstupů je potřeba pro vyrobení jednoho trika z konvenční (běžné) bavlny.

Obrazek 2 (článek 2)

Do roku 2025 mohou dvě třetiny světové populace čelit nedostatku vody! Organická bavlna je však z 80% napájena deštěm, což snižuje tlak na místní vodní zdroje. Absence chemikálií také znamená, že voda je čistší a bezpečnější. Bavlna se často pěstuje v oblastech s nedostatkem vody. Výroba běžného bavlněného trička vyžaduje 436 litrů vody. Když kupujete organickou bavlnu, investujete do ochrany vody, čistšího vzduchu, lepší půdy a obživy farmářů. Cena biobavlny je proto někdy, ale ne vždy, vyšší. S rostoucí poptávkou však bude k dispozici více možností.

Níže jsou popsány úspory a výhody pěstování organické bavlny.

Obrazek 1 (článek 2)

Péče o svět a lidi, se kterými ho sdílíme, je životní volbou. Součástí této volby je výběr organické bavlny. V roce 2015 bylo celosvětově vyrobeno 26 milionů metrických tun bavlny, z toho velká část pro oděvní průmysl. Organická bavlna z toho tvoří méně než 1%. Výběrem organické nebo konvenční bavlny máte kupní sílu ovlivňovat značky, výrobce a dokonce i zemědělce. 

 

Autor článku: Jakub Růžička